hydroizolacja na tarasy

Brak warstwy mapelastic na tarasach wywołuje ogromną ilość problemów. Woda ma niszczący wpływ na warstwę tarasu. Brak wodoodpornej izolacji pozwala na swobodne wnikanie deszczowej pod płytki oraz w głąb balkonu. Latem, gdy płyta balkonowa nagrzewa się do ok. 70 stopni C, duże ilości wody , która zmagazynowała się w kleju oraz warstwie konstrukcyjnej tarasu przekształcają się w wodną parę, która stara przedostać się na zewnątrz pomiędzy fugami. Duże ciśnienie pary wodnej przyczynia się do pęknięcia fug a także odklejanie się płytek od powierzchni. Dodatkowo para wodna z płyty tarasowej wypycha na powierzchnię fug mineralne sole, objawiające się jako białe wykwity. Brak 100% wypełnienia płytki izolacją mapelastic powoduje kumulowanie się wody w wolnych przestrzeniach pod płytkami.
Zimą woda zamarza, zwiększając swoją objętość i wpływa na pękanie a tym samym odklejanie się płytek od podłoża. najskuteczniejszym rozwiązaniem kłopotu z wodą na tarasach i balkonach jest zabezpieczenie hydroizolacją mapelastic.

mapelastic

Po wymieszaniu wolnoobrotowym mieszadłem obu komponentów , z których składa się hydroizolacja mapelastic uzyskujemy łatwą do nałożenia masę , która jest gotowa do zastosowania. Mapelastic trzeba nanosić warstwą o równomiernej grubości. Mapelastic nanosi się na powierzchnię pacą w dwóch warstwach. Pierwsza z nich powinna być możliwie najcieńsza i wtarta na ostro gładką stalową pacą we właściwie przygotowane uprzednio podłoże tak, aby masa sczelnie wypełniła wszelkie pory znajdujące się na jego powierzchni. Czynność ta jest formą gruntowania oraz wykazuje podstawowe znaczenie dla przyczepności izolacji do powierzchni. W trakcie nakładania masy uszczelniającej mapelastic nie można zapomnieć aby nałożyć ją także na czoło oraz na boki balkonu. Ze względu na to, że warstwa uszczelniająca pełni swoją rolę przy grubości min. 2 milimetrów, naniesienie drugiej warstwy hydroizolacji najlepiej dokonać za pomocą pacy zębatej, co pozwoli po wygładzeniu grzebienia uzyskać zalecane 2 mm.

Mapelastic stosuje się przede wszystkim do wykonywanie powłok hydroszczelnych na podłożach wykonanych z betonu oraz cementu, uszczelnianie łazienek, natrysków, balkonów, pływalni itp. przed układaniem płytek ceramicznych. mapelastic może być nakładany na posadzki oraz tynki cementowe, na istniejące już podłogi , które pokryte są ceramicznymi płytkami, naturalnym kamieniem, lastryko itp.. Warunkiem koniecznym jest to że muszą być czyste oraz mocno związane z podłożem. Pojedyncza warstwa mapelastic nie może być większa niż 2 mm, natomiast grubość dwóch pokładów izolacji powinna mieć grubość min. 2 mm. Na poziomych podłożach zaleca się zatopienie w drugiej warstwie siatki ze szklanego włókna. Mapelastic trzeba nakładać na wilgotne, lecz nie mokre podłoże. Położona powierzchnia hydroizolacji Mapelastic powinna być zabezpieczona przed opadami deszczu przez pierwsze 24 godziny po wykonaniu. Okładzinę ceramiczną można kłaść po 4-5 dniach od sporządzenia izolacji. Mapelastic zabezpiecza powierzchnię podłoża przed wodą, zachowując jednocześnie paroprzepuszczalność.