kołki do styropianu porotherm

W sektorze budowlanym a także dla wszystkich wykonujących elewacje oraz system docieplenia budynków istnieje kilka głównych reguł, które należy uwzględnić podczas montażu kołków do styropianu. Podastawową zasadą jest, że kołki do styropianu można zamontować kiedy stwardnieje zaprawa klejąca płyty izolacyjne. Następną niezmiernie istotną sprawą jest, żeby otwory wiercić zawsze o 10 mm głębiej od głębokości osadzenia kołków do styropianu. Za to robienie dziur trzeba wykonywać prostopadle do płaszczyzny przyklejonych ze styropianu.

kołki do styropianu

Wprawdzie do mocowania warstwy cieplnej do podłoża wystarczy klejowa zaprawa, to na dodatek stabilność płyt ocieplenia da się wzmocnić kiedy się używa kołki do styropianu mocujące tzw. dyble kotwiące. Przede wszystkim stosuje się je jako uzupełnienie mocowania płyt izolacyjnych podczas termomodernizacji budynków. O trwałości całego systemu decyduje ilość, typ, głębokość zakotwienia i usytuowanie kołków do styropianu. Z tego powodu wszystkie te parametry powinny zostać określone przez projektanta systemu. Jest to także konieczne w przypadku każdego nietypowego rozmieszczeniakołków do styropianu.

Aby zastosować kołki do styropianu trzeba przestrzegać kilku zasad. Obowiązująca norma kołków do styropianu to cztery sztuki na metr kwadratowy. W strefie krawędziowej natomiast umieszca się sześć sztuk na metr kwadratowy. Kolejną zasadą jest, iż w bydynkach , których wysokość wynosi 10m- 20m trzeba użyć 6 kołków do styropianu na jeden metr kwadratowy. W strefie krawędziowej natomiast do zamocowania płyty styropianowej używa się 8 kołków do styropianu na kżdy metr kwadratowy. W budynkach powyżej 20 m wysokości należne użyć 10 szt./m2, a w strefie krawędziowej czternaście sztuk na metr kwadratowy.